FOA — Forum for offentlige anskaffelser
DFØ-veileder Anskaffelser.no

Kontroll gjennom andre rettssubjekter

4.3 Utvidet egenregi > 4.3.1 Kontrollkriteriet > 4.3.1.4 Kontroll gjennom andre rettssubjekter

DFØ-veileder til anskaffelsesforskriften · Versjon/hentet: 26. april 2026 · Seksjon 4.3.1.4

Av § 3-1 andre ledd siste punktum fremgår det at kontroll også kan utøves gjennom andre rettssubjekter som oppdragsgiver kontrollerer på samme måte. Oppdragsgiver trenger altså ikke utøve direkte kontroll over leverandøren. Det er tilstrekkelig at oppdragsgiver utøver kontroll over ett rettssubjekt som igjen utøver kontroll over leverandøren. Samtlige vilkår i § 3-1 første ledd må være oppfylt, både kontrollkriteriet, aktivitetskriteriet og at det ikke er direkte private eierandeler i rettssubjektet det inngås kontrakt med.

Eksempel Vilkårene for utvidet egenregi der kontroll utøves gjennom andre rettssubjekter kan, for eksempel, være oppfylt der en kommune kjøper verkstedtjenester direkte fra et verksted som er kontrollert av et busselskap som igjen er kontrollert av kommunen.

Kilde: DFØs veileder til anskaffelsesreglene, seksjon 4.3.1.4. Forum for offentlige anskaffelser har gjengitt teksten med samme nummerering for at du skal kunne finne tilbake i den offisielle veilederen. Gå til DFØs originalside →