FOA — Forum for offentlige anskaffelser
DFØ-veileder Anskaffelser.no

Økonomiske hensyn på oppdragsgivers side

37 Se KOFA-sak 2012/17 avsnitt 60 > 37.4 Avlysning > 37.4.2 Avlysningsrett > 37.4.2.3 Økonomiske hensyn på oppdragsgivers side

DFØ-veileder til anskaffelsesforskriften · Versjon/hentet: 26. april 2026 · Seksjon 37.4.2.3

Det at oppdragsgiver mener at han ikke har økonomi til å akseptere beste tilbud vil i utgangspunktet være en saklig grunn til å avlyse konkurransen.Oppdragsgiver kan ikke ha plikt til å inngå kontrakter der han mener at han ikke har penger til å betale kontraktsvederlaget. I denne sammenheng kan det også være aktuelt å se hen til avvisningsadgangen for tilbud som overstiger oppdragsgivers budsjett, jf. punkt 36.9.3.4.

Det kan ikke stilles noe vilkår om at det foreligger et formelt budsjett for anskaffelsen, men oppdragsgiver må ha gjort en forsvarlig vurdering av sitt økonomiske handlingsrom.

Dersom oppdragsgiver ikke har gjort en forsvarlig vurdering av hva anskaffelsen kan komme til å koste forut for kunngjøringen av konkurransen, kan dette etter en konkret vurdering bli ansett for å være en feil som leder til et erstatningsansvar for den negative kontraktsinteressen overfor de som har deltatt i konkurransen dersom konkurransen ender med å bli avlyst.

Er oppdragsgiver usikker på om finansiering kommer på plass på tidspunktet konkurransen blir kunngjort, bør oppdragsgiver opplyse om dette i konkurransegrunnlaget. Unnlatelse av dette kan etter omstendighetene lede til erstatningsansvar for den negative kontraktsinteressen.

Eksempler I en konkurranse der kvalitet er tillagt vekt av betydning, kan beste tilbyder ha et tilbud som ligger over oppdragsgivers budsjett, mens de øvrige tilbyderne ligger innenfor oppdragsgivers budsjett.

Er budsjettet fastsatt før konkurransen ble kunngjort, vil oppdragsgiver ha mulighet til å avvise beste tilbyder og tildele til en tilbyder som har et tilbud som ligger innenfor budsjett.

Dersom budsjettet er fastsatt etter at konkurransen ble kunngjort, har ikke oppdragsgiver denne muligheten. Han må da avlyse dersom han ikke har mulighet til å skaffe ekstra finansiering.

KOFA-sak 2008/60

Saken gjaldt anskaffelse av leie med kjøpsrett for lokaler til brann- og redningsvesenet. Tilbudsprisene oversteg langt kommunens fastsatte budsjett. Innklagede avlyste derfor konkurransen på grunn av kommunens totale økonomi, og ønsket å vurdere andre alternativer.

Klagenemnda mente det var saklig grunn til å avlyse basert på at tilbudene oversteg budsjettet, samt at kommunen ønsket å utrede fordelene ved samlokalisering av kommunale tjenester.

KOFA-sak 2008/60

Eksempel I en konkurranse overstiger noen tilbud oppdragsgivers budsjett, mens andre tilbud ligger innenfor budsjettet. Oppdragsgiver evaluerer og rangerer samtlige tilbud og tildeler kontrakt til et tilbud som er innenfor budsjett. Dersom tilbudene som ligger innenfor budsjettet faller bort, for eksempel som følge av avvisning etter en klage, står oppdragsgiver bare igjen med tilbud som overstiger budsjettet.

Oppdragsgiver vil i en slik situasjon sannsynligvis fortsatt ha saklig grunn til å avlyse, også selv om oppdragsgiver i prinsippet burde ha avvist de tilbudene som oversteg budsjettet før tildelingen.

Kilde: DFØs veileder til anskaffelsesreglene, seksjon 37.4.2.3. Forum for offentlige anskaffelser har gjengitt teksten med samme nummerering for at du skal kunne finne tilbake i den offisielle veilederen. Gå til DFØs originalside →