FOA — Forum for offentlige anskaffelser
DFØ-veileder Anskaffelser.no

Prinsippet om konkurranse

9.3 De grunnleggende prinsippenes betydning ved gjennomføringen av del I-anskaffelser > 9.3.2 Prinsippet om konkurranse

DFØ-veileder til anskaffelsesforskriften · Versjon/hentet: 26. april 2026 · Seksjon 9.3.2

Prinsippet om konkurranse har særlig betydning ved

  • innhenting av tilbud/utlysning av konkurransen

Oppdragsgiver skal sørge for at det er konkurranse om kontrakten. Kravet innebærer at oppdragsgiver må gjøre anskaffelsen kjent for et rimelig antall leverandører. Formålet er å oppnå best mulig pris og kvalitet i det relevante markedet. 311

Oppdragsgiver kan skape konkurranse om kontrakten ved å henvende seg direkte til flere leverandører eller ved å kunngjøre konkurransen. Dersom oppdragsgiver velger å lyse ut konkurransen kan dette gjøres gjennom en forenklet frivillig kunngjøring i Doffin. Ved en frivillig kunngjøring kan oppdragsgiver nå ut til et større marked. En slik kunngjøring kan derfor være formålstjenlig, selv om det ikke er plikt til dette ved del I-anskaffelser. Etter formålet om effektiv ressursbruk og forholdsmessighetsprinsippet bør oppdragsgiver særlig vurdere å anvende en frivillig kunngjøring i de anskaffelser som ligger nær terskelverdien på 1,3 millioner.

Oppdragsgiver kan også skape konkurranse ved å henvende seg direkte til flere leverandører og innhente tilbud fra dem. Oppdragsgiver kan innhente tilbud fra så mange leverandører som han selv ønsker og som han anser formålstjenlig for å få det beste tilbudet. Hvor mange leverandører oppdragsgiver må innhente tilbud fra vil etter forholdsmessighetsprinsippet variere.

Antallet leverandører som bør kontaktes varierer av verdien og omfanget av kontrakten og kompleksiteten og arten av anskaffelsen. Den nasjonale terskelverdien var tidligere 500.000 kroner, og da la KOFA til grunn at «oppdragsgiver som hovedregel bør kontakte minst tre leverandører, men at dette ikke kan gjelde absolutt. Det avgjørende blir derfor en konkret vurdering i det enkelte tilfelle, hvor blant annet arten, verdien og betydningen av anskaffelsen, samt eventuelle mothensyn mot å kontakte mer enn bare en leverandør, vil ha betydning». 312 KOFA har vist til denne begrunnelsen også i avgjørelser avsagt etter at den nasjonale terskelverdien ble hevet. 313

Forholdsmessighetsprinsippet tilsier at dersom anskaffelsens verdi ligger nærme terskelverdien for kunngjøringsplikt etter anskaffelsesforskriftens del II, må det innhentes tilbud fra flere enn tre leverandører. Det er ikke en klar grense for hvor mange leverandører som oppdragsgiver bør spørre, og det vil alltid være en konkret vurdering basert på det aktuelle markedet. Normalt sett ved en anskaffelse i en slik størrelsesorden, bør oppdragsgiver be om tilbud fra minst 4-5 leverandører. Dersom oppdragsgiver må innhente tilbud fra mange leverandører for å oppfylle kravene som settes av de grunnleggende prinsippene bør det vurderes å lyse ut konkurransen gjennom en frivillig kunngjøring.

En oppdragsgiver som jevnlig gjennomfører konkurranser av samme art og kompleksitet må passe på at det faktisk skaper konkurranse om kontrakten hver gang. Dersom oppdragsgiver henvender seg til det samme fåtallet leverandører hver gang, risikerer oppdragsgiver at det ikke blir en reell konkurranse fordi leverandørene for eksempel etter hvert vil kunne vite hvor «listen ligger» og dermed ikke må gi sitt beste tilbud. Selv om det ikke er noe forbud mot at oppdragsgiver bruker en eller flere av de samme leverandørene på mange av sine kontrakter, så bør oppdragsgiver vurdere å variere både hvor mange og hvilke leverandører han henvender seg til.

Se blant annet KOFA-sak 2007/79 avsnitt 20 Jf. KOFA-sak 2009/6 avsnitt 18 Jf. KOFA-sak 2019/497 avsnitt 29

Kravet til konkurranse gjelder så langt det er mulig. Kun unntaksvis vil oppdragsgiver derfor kunne tildele en kontrakt direkte til en leverandør uten konkurranse. Avvik fra prinsippet kan for eksempel være tillatt der det kun foreligger én leverandør i markedet og oppdragsgiver kan anskaffe ytelsen direkte fra leverandøren. 314

Eksempel

andør uten konkurranse. Avvik fra prinsippet kan for eksempel være tillatt der det kun foreligger én leverandør i markedet og oppdragsgiver kan anskaffe ytelsen direkte fra leverandøren. 314

Eksempel

Oppdragsgiver skal anskaffe kontorutstyr til en anslått verdi av 700.000 kroner. Oppdragsgiver velger å innhente tilbud fra to bokhandlere i nærmiljøet. Verdien av kontrakten, at det er mange aktører i markedet og at det må anses svært enkelt for oppdragsgiver å innhente tilbud fra andre gjør at oppdragsgiver har brutt kravet om konkurranse ved å kun henvende seg til to leverandører.

Kilde: DFØs veileder til anskaffelsesreglene, seksjon 9.3.2. Forum for offentlige anskaffelser har gjengitt teksten med samme nummerering for at du skal kunne finne tilbake i den offisielle veilederen. Gå til DFØs originalside →