Samarbeid med myndighetene
36.6 Tiltak for å unngå avvisning – self cleaning > 36.6.4 Nærmere om de ulike tiltakene > 36.6.4.2 Samarbeid med myndighetene
Tiltaket innebærer at leverandøren aktivt samarbeid med myndighetene for å klargjøre de faktiske omstendighetene. Relevante myndigheter omfatter f.eks. politi og påtalemyndigheter, konkurransemyndigheter, skattemyndigheter mv. Formålet med tiltaket er å avklare hva som har skjedd, hvordan det skjedde og hvorfor dette skjedde.
Aktuelle former for samarbeid med myndighetene kan være å utlevere informasjon som kan bidra til å oppklare straffbare eller ulovlige forhold, anmelde straffbare forhold eller varsle andre relevante myndigheter. Leverandørene bør da redegjøre for hvordan overtredelsen skjedde, hvorfor den ikke ble forhindret, hvem som er ansvarlig og om skade oppstod.
Eksempel Det foreligger avvisningsgrunn etter § 24-2 tredje ledd bokstav e siden konkurransemyndighetene har konstatert at leverandøren har inngått avtaler med hensikt å vri konkurransen. Leverandøren er imidlertid den som har varslet om det ulovlige samarbeidet og samarbeidet med konkurransemyndighetene for å klargjøre fakta og omstendigheter ved det ulovlige forholdet.
Kilde: DFØs veileder til anskaffelsesreglene, seksjon 36.6.4.2. Forum for offentlige anskaffelser har gjengitt teksten med samme nummerering for at du skal kunne finne tilbake i den offisielle veilederen. Gå til DFØs originalside →