Oversikt over viktigste arbeider og leveranser
22.3 Dokumentasjon for kvalifikasjonskrav > 22.3.4 Dokumentasjon av leverandørens tekniske og faglige kvalifikasjoner > 22.3.4.2 Oversikt over viktigste arbeider og leveranser
Oppdragsgiver kan stille krav om en oversikt over leverandørens viktigste bygge- og anleggsarbeider (heretter «arbeider») eller vare- eller tjenesteleveranser i henholdsvis de fem og tre siste år. Oppdragsgiver kan også be om dokumentasjon for de viktigste arbeidene eller leveransene innenfor et tidsrom som er kortere enn de angitte rammene. For nyoppstartede selskaper som ikke har referanser tre eller fem år tilbake i tid, kan det etter en konkret vurdering godtas at tidligere leveranser knyttes til nøkkelpersoner og ikke til leverandøren som sådan.
De viktigste arbeidene eller leveransene kan måles i form av økonomisk verdi, for eksempel hvor oppdragsgiver ber om en liste over leverandørens største leveranser. Det kan også innebære en oversikt over gjennomførte leveranser som tilsvarer den konkrete leveransen oppdragsgiver skal anskaffe.
Oppdragsgiver kan kreve en nærmere redegjørelse for hva utførte arbeider innebærer, sammen med en attest for tilfredsstillende utførelse. Oppdragsgiver står likevel fritt til å velge om det bare skal gis en redegjørelse for arbeidene, eller om det også skal kreves attester for tilfredsstillende utførelse. Det følger av forskriften at slike attester kun kan kreves ved utførelsen av arbeider.
Dersom det er nødvendig for å sikre tilstrekkelig konkurranse, kan oppdragsgiver angi at arbeider eller leveranser som leverandøren har utført for mer enn henholdsvis fem eller tre år siden kan bli tatt hensyn til. I vurderingen må det tas hensyn til hvor ofte leverandørene utfører den aktuelle typen arbeider eller leveranser og hvor begrensende rammen på fem eller tre år faktisk vil være.
For enkelte anskaffelser kan det være relativt få leverandører som har utført eksakt tilsvarende oppdrag. Oppdragsgiver kan i disse tilfellene vurdere å etterspørre en oversikt over arbeider eller leveranser som er funksjonsmessig like den leveransen oppdragsgiver skal anskaffe. Dette kan bidra til å øke antallet mulige leverandører, samtidig som kravene til tekniske og faglige kvalifikasjoner blir ivaretatt.
Eksempel En oppdragsgiver skal anskaffe prosjektering av en skole. Prosjektering er å anse som en tjeneste, og oppdragsgiver kan dermed i utgangspunktet kreve dokumentasjon for leverandørenes viktigste leveranser de tre siste årene. Av konkurransehensyn kan oppdragsgiver vurdere om leverandørene også kan liste opp andre leveranser enn leveranser knyttet til prosjektering av skoler. Det kan for eksempel være prosjektering av bygg som er funksjonsmessig sammenliknbar med en skole, eksempelvis større barnehager eller enkelte kontorbygg mv. Dette kan bidra til å styrke konkurransen ved at flere aktører, spesielt små og mellomstore bedrifter, kan være kvalifisert til å inngi tilbud. Oppdragsgiver kan vurdere en slik funksjonsmessig tilnærming i kombinasjon med adgang til å utvide tidsperioden utover hovedregelen på henholdsvis tre år som gjelder for tjenester.
Kilde: DFØs veileder til anskaffelsesreglene, seksjon 22.3.4.2. Forum for offentlige anskaffelser har gjengitt teksten med samme nummerering for at du skal kunne finne tilbake i den offisielle veilederen. Gå til DFØs originalside →