FOA — Forum for offentlige anskaffelser
Innsikt · Kontraktsoppfølging

Skal gammel kompensasjon telle med når dere beregner ny?

15. oktober 2026
Et persontog står ved en stasjon på Sørlandsbanen, med skogkledde åser i bakgrunnen.

Go-Ahead fikk ekstra betaling da billettprisene ble endret. Senere avtalte selskapet og staten kompensasjon for tap etter pandemien. Skulle den tidligere betalingen telle med i regnestykket? Borgarting lagmannsrett svarte ja.

Go-Ahead kjørte blant annet tog på Sørlandsbanen og Jærbanen på oppdrag fra staten. Underveis ble billettprisene og rabattordningene endret. Selskapet fikk derfor økt betaling fra staten som erstatning for billettinntekter som falt bort.

Så kom koronapandemien. Færre reiste med tog, og inntektene sviktet. I juni 2022 inngikk Go-Ahead og Jernbanedirektoratet en tilleggsavtale som skulle kompensere for inntektstap etter pandemien.

Men partene ble uenige om regnestykket: Skulle betalingen for de tidligere billettendringene telle som inntekt når den nye kompensasjonen ble beregnet?

Go-Ahead mente nei. Staten mente ja. Borgarting lagmannsrett ga staten medhold og forkastet anken fra Go-Ahead.

Inntekter var mer enn solgte billetter

Den nye avtalen tok utgangspunkt i forskjellen mellom forventede inntekter i selskapets opprinnelige kalkyle og «faktisk oppnådde inntekter». Staten skulle dekke en del av forskjellen.

Go-Ahead mente at inntektene i dette regnestykket var billettinntekter. Betalingen fra staten for tidligere endringer skulle holdes utenfor.

Retten leste avtalen annerledes. Pengene fra staten erstattet billettinntekter som hadde falt bort. De var derfor også inntekter, selv om de ikke kom direkte fra passasjerene.

Dermed ble forskjellen mellom forventede og faktiske inntekter mindre – og kompensasjonen lavere.

Hva skulle den nye avtalen dekke?

Retten la også vekt på formålet: Den nye avtalen skulle kompensere for virkninger av pandemien.

De tidligere billettendringene var allerede kompensert gjennom den opprinnelige kontrakten. Hvis denne betalingen ble holdt utenfor beregningen, ville Go-Ahead delvis få dekket det samme inntektsbortfallet på nytt.

En slik løsning måtte hatt klar støtte i avtalen. Det fant ikke retten.

Foreløpige utbetalinger avgjorde ikke saken

I starten betalte Jernbanedirektoratet ut kompensasjon uten å ta hensyn til betalingen for de tidligere endringene. Go-Ahead mente dette støttet selskapets forståelse.

Retten var ikke enig. Utbetalingene var foreløpige, i påvente av den endelige beregningen. De viste derfor ikke at direktoratet hadde godtatt Go-Aheads tolkning.

Avklar overlapp før dere signerer

Dommen handler om tolkningen av denne avtalen. Den gir ikke en generell regel om at all tidligere kompensasjon alltid skal trekkes fra.

Men lærdommen er nyttig når dere endrer en kontrakt: Skriv hvilke tap den nye ordningen skal dekke, og hvordan tidligere betalinger skal behandles. Test beregningen på en endring dere allerede har avtalt. Da ser dere om samme tap kommer med flere ganger.

Les Borgarting lagmannsretts dom i sak 24-102881ASD-BORG.