Kort om forholdet til statsstøtte
3.5 Unntak for kontrakter om forsikrings- og utviklingstjenester > 3.5.4 Kort om forholdet til statsstøtte
Dersom tildeling av en FoU-kontrakt skjer gjennom en konkurranse etter anskaffelsesregelverket er det en presumsjon for at det ikke foreligger statsstøtte.
Tilsvarende gjelder utenfor regelverket hvis oppdragsgiver anskaffer en FoU-tjeneste gjennom en konkurranse som er åpen for flere tilbydere, gjennomføres i tråd med de grunnleggende prinsippene og oppfyller de øvrige vilkår vilkårene i EU-kommisjonens rammebestemmelser for statsstøtte til forskning og utvikling og innovasjon. Hvis FoU-unntaket er er oppfylt, og oppdragsgiver ikke ønsker å tildele kontrakt gjennom en slik konkurranse, må oppdragsgiver vurdere om tildeling av FoU-kontrakten innebærer statsstøtte. Nærmere omtale av reglene om offentlig støtte kan finnes i Nærings- og fiskeridepartementets veileder om støtteregelverket.
Kilde: DFØs veileder til anskaffelsesreglene, seksjon 3.5.4. Forum for offentlige anskaffelser har gjengitt teksten med samme nummerering for at du skal kunne finne tilbake i den offisielle veilederen. Gå til DFØs originalside →